پرستاری از کودک | پرستاری از بچه - آوای تندرستی
پرستار کودک دارای تحصیلات کودکیاری می باشد و یا به عنوان مربی مهد فعالیت قبلی دارد

پرستاری از کودک به چه معناست؟

خانواده ها به دلیل مشغله ها ی زیاد روزمره همواره نیازمند افرادی هستند که بتوانند با خیال راحت کودکان عزیزشان را به آن ها بسپارند یا چنانچه مادر از پس مسئولیت های کودک یا کودکان(به خصوص چند قلو ها)بر نمی آید نیازمند یک فرد کمکی می باشند.امروزه با تغییر شیوه زندگی اکثر مادر و پدرها برای تامین نیاز های زندگی هر دو شاغل می باشند در نتیجه وقت رسیدگی به کودکان به صورت تمام و کمال را ندارند.کودکان زیر 5 سال به شدت نیازمند فردی برای وقت گذاشتن و بازی کردن با آنها می باشند.برای حل این معضل پرستار کودک پیشنهاد می شود. پرستار کودک فردی باتجربه و دانش بالایی در ضمینه پرستاری از کودک می باشد. در خدمات پرستاری از کودک فرزند شما طبق برنامه ریزی دقیق و تفکیک شده و در چهار چوب تعیین شده رشد می کند .پرستاران کودک بر اساس نوع نیاز خانواده ها و مشخصات کودکان فرستاده می شوند.مشخصات کودکان شامل مواردی همچون سن،قد،وزن،وضعیت روحی و جسمانی ،داشتن بیماری های خاص و ... می باشد.پرستاران کودک همواره آموزش ها و دوره های پرستاری را دیده اند و دارای مدرک می باشند.پرستار باید بتواند در شرایط بحرانی بهترین تصمیم گیری ها را انجام دهد و همواره از کودکی که پرستاری می کند به چشم فرزند خود نگاه کند همچنین تمام تصمیم گیری هایی که برای کودک انجام می دهد باید در راستای پیشرفت و تکامل کودک باشد.پرستار کودک باید برای تمام سنین کودک سلامت بهداشتی کودک را فراهم کند زیرا سیستم ایمنی کودک هنوز تکامل نیافته و در برابر خطر های احتمالی بسیار آسیب پذیر می باشد. قبل از درخواست پرستار کودک همواره باید مشاوره های لازم جهت انتخاب مناسب ترین فرد با مشخصه های سازگار با کودک انجام شود.همچنین بهتر است پس از انتخاب پرستار، مادر در کنار او باشد تا پرستار با شرایط تربیتی خانواده آشنا شود و بتواند کارش را بدون نقص انجام دهد.
پرستاری از کودک

ویژگی‌های پرستار کودک

کودک همواره از بدو تولد از رفتار اطرافینش الگو برداری می کند.تصویر بسیاری از خانواده ها از پرستار کودک تنها فردی است که به کودک غذا بدهد و او را تر و خشک کند.اما همواره یک نفر نیاز است که بتواند خدمات پرستاری را به صورت دائم برای کودک انجام دهد و کودک بتواند از او بهترین الگو برداری ها را انجام دهد.بهترین سن برای پرستار کودک بین 28 تا 45 سال می باشد.پرستارانی که خودشان مادر شده اند و یا تجربه نگهداری از کودک را داشته اند گزینه مناسب تری محسوب می شوند.پرستار کودک باید بسیار صبور باشد و بتواند با کودک ارتباط برقرار کند تا بتواند در شرایط مختلف کودک را درک کند و رسیدگی های لازم جهت رفع مشکل کودک را انجام دهد.پرستار کودک باید ذاتا عاشق آن ها بوده و از وقت گذاشتن با آن ها لذت ببرد نه اینکه از روی اجبار این شغل را انتخاب کرده باشد.
همانطور که بازی در کودکان نقش مهمی در رشد آن ها دارد پرستار کودک می تواند بازی های خلاقانه با کودک شما انجام دهد. پرستار کودک با توجه به سن کودک شما توانایی انجام بازی های مختلف را دارا می باشد برای نمونه کودک زیر 6 ماه مشغول اشنایی با محیط می باشد و پرستار کودک باید محیط اطراف کودک را به او آشنا کند . از سن 6 ماه به بالا پرستار کودک برای کمک به حس شنوایی و تکلم کودک برای آن قصه می خواند و در کودکان 4 تا 7 سال تلاش به آموزش مهارت های اجتماعی و برقراری ارتباط  با دیگران همچنین آموزش اولیه حروف الفبا،خواندن و نوشتن را انجام می دهد.نیاز های کودکان در سنین مختلف را می توان به صورت زیر دسته بندی نمود:
1

گروه سنی زیر 6 ماه

کودک تازه متولد شده نیازمند مراقبت بسیار دقیق می باشد.او تحرك چنداني ندارند در عوض با چشم هایش تمام دنيا را كندوكاو مي كند. اسباب بازي هايي كه تضاد رنگي قابل توجهي دارند بينايي فرزندتان را تحريك مي كنند، و همچنين سبب تكامل مهارت هاي حركتي كودك مي شوند.وظیفه پرستار آشنایی کودک با محیط اطراف و آموختن مسائل ابتدایی می باشد.
2

گروه سنی شش ماه تا 1 سال

در این بازه زمانی کودک شما تلاش به راه رفتن می کند در نتیجه پرستار باید به روش های مختلف از جمله گرفتن دست کودک یا کمک در برخواستن یا نشستن او تلاش در آموزش راه رفتن کودک نماید .همچنین قدرت شنوایی و تکلم او در حال تکامل می باشد. پرستار کودک با توجه به توانایی و دانش خود می داند که برای نمونه با خواندن قصه می تواند به قدرت شنوایی و تکلم کودک کمک نماید.
3

گروه سنی 1 تا 3 سال

در این بازه سنی کودک علاوه بر توانایی راه رفتن می تواند از پله ها بالا برود و حتی می تواند بدود.پس یاید بسیار مراقب او باشیم تا به جایی برخورد نکند و آسیب ببیند .در این محدوده سنی کودک می تواند خودش لباس بپوشد اما در بستن دکمه ها به مشکل بر می خورد و نیازمند کمک می باشد.او می تواند بعضی غذا ها رو به تنهایی بخورد اما همواره باید مراقب او بود تا اتفاقی برایش نیفتد.
4

گروه سنی 3 تا 5 سال

مهارت در حرکت کودک روز به روز کامل می شود.برای مثال اگر قبلا برای هر پله مکث می کرد و بعد دوباره قدم بعدی را بر میداشت حال بدون وقفه پله ها را بالا می رود .در این بازه علاقه کودک به بازی های فکری زیاد می شود همچنین او سعی در تشخیص رنگ ها دارد و آموزش رنگ های مختلف بسیار تاثیر گذار است.در این بازه علاقه کودک به چیز های نوشتاری زیاد می شود پس می توان آموزش های ابتدایی الفبا رو نیز به او داد.
5

گروه سنی 5 تا 7 سال

فعالیت فیزیکی و تغذیه درست از مهم ترین نشانه های کودک سالم است.بازی مهمترین شکل فعالیت فیزیکی محسوب می شود و بهترین راه برای بروز و رشد استعداد او به شمار می رود.کودک با بازی کردن به توانایی ها،ضعف ها،نکات مثبت و منفی خود پی می برد.همبازی شدن با کودک علاوه بر دلگرمی دادن به باعث تکمیل اطلاعات شما در خصوص ویژگی های کودک می شود.با درک بهتر کودک و فهمین نقاط ضعف او و کمک در برطرف کردن مشکلات و تقویت استعداد ها،می توان نقش موثری در رشد کودک داشت.در این بازه سنی می توان الفبا را تکمیل از گذشته به کودک آموزش داد تا با رفتن کودک به درسه ،کودک حس بهتری نسبت به دروس داشته باشد و حضور در مدرسه برای او از روی علاقه باشد. در تمام رده های سنی بالا وجود مادر یا پدر الزامی می باشد اما همانطور که گفته شد بدلیل مشکلات مختلف،خانواده ها نمی توانند وقت خود را آنچنان که باید و شاید در اختیار عزیزانشان قرار دهند.برای حل این مشکل به شما خدمات پرستاری از کودک در منزل معرفی می گردد.پرستاران ما از فیلتر های مختلف عبور کرده و سعی در براورده کردن نیاز کودکان شما زیر نظرتان و در جهت رشد و نمو آن ها می کنند.

برای پرستاری از کودک نیاز به مشاوره دارید؟

پس همین حالا با شماره تلفن‌های پایین برای ارتباط مستقیم با مشاوران تماس بگیرید
۴۴۰۲۶۲۳۹ | ۴۴۰۲۶۲۸۹ | ۴۴۰۲۶۳۳۴ | ۴۴۰۲۶۳۸۷

آخرین مقالات

  • 1

شماره تلفن‌ها


۴۴۰۲۶۲۳۹
۴۴۰۲۶۲۸۹
۴۴۰۲۶۳۳۴
۴۴۰۲۶۳۸۷

ساعات کاری: شبانه روزی
آدرس سیمای آرامش
فلکه دوم صادقیه، جنب پارک استقلال، مجتمع تجاری صادقیه، طبقه ۳، واحد ۳