نگهداری از سالمند | آوای تندرستی
در جامعه ما افراد به طور متوسط تا ۸۰ سالگی امید به زندگی دارند.

نگهداری از سالمند به چه معناست؟

نگهداری از سالمندان جزو خدمات پایه ای می باشد که در آن برخلاف خدامت پرستاری از سالمندان و مراقبت از سالمندان فرد توانایی انجام خدمات پزشکی را ندارد و می تواند در کنار سالمند شما به انجام امور روزانه مانند نظافت ، یاد آوری زمان مصرف دارو ، تغذیه و ... بپردازد .
نگهدار سلامند باید شخصی مطمئن ، مهربان ، دلسوز ، با شفقت و یا به زبان ساده تر همدم و همدل سالمند باشد زیرا که بسیاری از سالمندان در دوران سالخوردگی نیازمند مراقبت های روحی و روانی مخصوص به خود می باشند و به واسطه سنی که در آن قرار دارند احساس تنهایی و کم توانی و بی اعتنایی می کنند و نیازمند اعضای خانواده می باشند. از آنجایی که فرزندان ، خود دارای  زندگی شخصی هستند  و یا کاملا نمی توانند وقت خود را در اختیار سالمندانشان قرار دهند پس به افرادی نیاز دارند که علاوه بر اعتماد به آن ها ، سالمند خود را با خیال آسوده به دستشان بسپارند .در چنین شرایطی ما با توجه به ویژگی های شخصی سالمندانتان نیرو های فیلتر شده ی خود که آموزش های  لازمه را دیده اند ، معرفی می کنیم .
مراقبت از سالمند

ویژگی‌های نگهداری سالمند

همانطور که در بالا اشاره شد نگهدار سالمند تجربه ی کار در بیمارستان و یا علم پزشکی مربوط به سالمندان را ندارند و به صورت همدم و تجربی از سالمند نگهداری می کنند .بعضی از سالمندان به دنیای درونی خود عقب نشینی کرده اند یا از بیماری های زوال عقل یا آلزایمر رنج می برند . برای تنظیم و تفسیر نیاز های بیمار می توان کارهایی از جمله قدرت بخشی به یک مهارت خاص یا حتی دادن یک هدیه و یا مرور خاطرات و ایجاد یک رابطه بین گذشته و حال (برای مثال ورق زدن آلبوم عکس و صحبت راجع به آن) را انجام داد. برخی از ویژگی های  نگهدار سالمند شامل موارد زیر می شود
1

تغدیه

یکی از عوامل مهم در سلامتی سالمند ، تغذیه اوست.نگهدار سالمند همواره تلاش در درست کردن غذاهای مفید و بدون ضرر دارد.با افزایش سن،بدن نیازمند یک سری رژیم های خاص غذایی می باشد.برای مثال باید از درست کردن هرگونه غذای چرب بپرهیزد چون که چربی خون در سنین بالا عامل تشدید کننده بسیاری از بیماری هاست.پس نگهدار سالمند موظف به آماده کردن به موقع غذا با توجه به رژیم غذایی سالمند می باشد.
2

همراهی

نگهدار سالمند موظف است او را در جاهای مختلف همراهی کند.همواره سالمند نیازمند بازدید های پزشکی دوره ای می باشد که به یک فرد نیاز است که او را همیشه همراهی کند.
3

تفریحات

همه ما در هر سنی نیازمند تفریحات مختص سن خود هستیم.با بالا رفتن سن نیاز سالمند به دید و بازدید از اقوام و اشنایان بالا می رود.نگهدار سالمند می تواند سالمندش را هر چند وقت یکبار به خارج از خانه ببرد تا از محیط خانه خسته نشود و حتی ممکن است با بردن سالمند به محیط های خارج از خانه از جمله پارک،سالمند افرادی را برای گفت و گوی شخصی پیدا کند که همین موضوع باعث دلگرمی وی می شود.
4

امورات مذهبی

نگهدار سالمند موظف است سالمند عزیزش را در اموری همچون وضو گرفتن،نماز خواندن،قرائت قرآن و انجام کلیه امور مذهبی کمک کند
5

نظافت شخصی

نیروی مورد نظر باید علاوه بر رعایت نظافت شخصی خود ، کار های مربوط به نظافت سالمند را به طور کامل انجام دهد تا از درگیر شدن سالمند به بیماری تا حد امکان جلوگیری شود . برخی از سالمندان از پوشک استفاده می کنند لذا پرستار سالمند باید در این زمینه همکاری های لازم را انجام دهد تا سالمند دچار بیماری های عفونی مکرر نگردد .
6

بالا بردن اعتماد به نفس سالمند

با افزایش سن توانایی های سالمند در انجام کاری هایی که از پیش انجام می داده تقلیل می یابد که همین مسئله به مرور زمان باعث کم شدن اعتماد به نفس سالمند می شود.پس نیاز هست اعمالی انجام شود که سالمند خود را درآن ها دخیل بداند و همین مسئله باعث افزایش اعتماد به نفس و حس ارزشمند بودن او می شود.برای مثال می توان از طرز پخت یک غذا از سالمند کمک گرفت یا حتی می توان در انجام کار های کوچک تا جایی که به او فشار وارد نشود از او کمک گرفت تا اعتماد به نفسش تقویت شود و همواره خود را قادر به انجام امور بداند.

برای مراقب سالمند نیاز به مشاوره دارید؟

پس همین حالا با شماره تلفن‌های پایین برای ارتباط مستقیم با مشاوران تماس بگیرید
۴۴۰۲۶۲۳۹ | ۴۴۰۲۶۲۸۹ | ۴۴۰۲۶۳۳۴ | ۴۴۰۲۶۳۸۷

آخرین مقالات

  • 1

شماره تلفن‌ها


۴۴۰۲۶۲۳۹
۴۴۰۲۶۲۸۹
۴۴۰۲۶۳۳۴
۴۴۰۲۶۳۸۷

ساعات کاری: شبانه روزی
آدرس سیمای آرامش
فلکه دوم صادقیه، جنب پارک استقلال، مجتمع تجاری صادقیه، طبقه ۳، واحد ۳