خدمات مراقبت از سالمند | آوای تندرستی
در جامعه ما افراد به طور متوسط تا ۸۰ سالگی امید به زندگی دارند.

مراقبت از سالمند به چه معناست؟

مراقبت از سالمند به قدری مهم است که امروز در کشور ما به فکر ایجاد یک رشته دانشگاهی جدید تحت عنوان مراقبت سلامت برای حمایت از سالمندان ، در صف گرفتن مجوز های لازم می باشد .
مراقبت از سالمند با نگهداری و پرستاری از سالمند تفاوت هایی دارد که به آن اشاره می کنیم .
خدمات مراقبت از سالمندان شامل تمام موارد پرستاری از سالمندان می باشد بجز خدمات پزشکی که منحصرا توسط پرستار آموزش دیده است می باشد که در این مدل مراقب سالمند می تواند یک بهیار تجربی باشد و عملیات تزریق دارو را هم انجام دهد .
مراقب سالمند یک رتبه بالاتر از نگهدار سالمند بوده که دارای تجربه و توانایی های بیشتری جهت مراقبت می باشد.
مراقبت از سالمند یک کار دائمی است و شاید گاهی از عهده فرزندان او هم خارج باشد . هیچوقت نباید به مراقبت از سالمند به عنوان یک شغل نگاه کنیم ، مراقبت از سالمند شغل نیست عشق است. همانگونه که سالمند عزیز با عشق فرزندان خود را بزرگ کرده حالا لایق عشق ورزیدن می باشد . با توجه به نیاز ها های هر سنی ، سالمندان نیز نیاز های خاص خود هستند که شامل
نیازهای عاطفی ، معیشتی و ... می باشند که نیرو های آموزش دیده و با تجربه  باید توانایی برطرف کردن این نیاز ها را داشته باشند .
مراقبت از سالمند

ویژگی‌های مراقب سالمند

اولین نکته ای که در انتخاب مراقب سالمند در نظر گرفته می شود این است که مراقب این کار را از روی اجبار انتخاب نکرده باشد و به این کار با علاقه و میل درونی نگاه کند . اگر مراقبی روحیه ی خوب و نگرش مثبتی نسبت به این موضوع نداشته باشد افسرده خواهد شد و این افسردگی را به سالمند  انتقال می دهد و باعث رنجش او نیز می شود.مراقب سالمند باید اصول مراقبت را از پیش فرا گرفته باشد تا بتواند بدخلقی ها و بی خوابی های او را تحمل کند و با کلامی دلنشین عاملی در به وجود آمدن آرامش در سالمند خود باشد.
مراقب سالمند می تواند یک فرد با تجربه یا یک بهیار یا کمک بهیار تجربی باشد که توانایی این را دارد نیاز های سالمند را که در زیر به آن ها اشاره شده است برطرف کند ؛
1

امنیت

امنیت روانی افراد سالمند از اولیت بالایی برخوردار است بدین شکل که سالمندان باید اطمینان داشته باشند که به نیاز های آنها رسیدگی می شود و کسی که به عنوان مراقب به او خدمت می کند صرفا به منزله نیاز های اقتصادی در کنارش نیست بلکه مراقب آمده تا به وی عشق بورزد و سعی در برطرف کردن تمام نیاز های سالمند داشته باشد تا سالمند بتواند به او اعتماد کند و با قرار گرفتن در کنار مدد کارش احساس امنیت کند.
2

رسیدگی

نیاز به خوراک و پوشاک و یا نظافت در سالمندان امری حیاتی است چرا که با افزایش سن افراد همواره توانایی آن ها در برطرف کردن نیاز های روزانه پایین آمده و نیازمند فردی هستند که بتواند آن ها را در این امر یاری دهد.رسیدگی به سالمند یکی از مهمترین ویژگی های مراقب سالمند می باشد چرا که نیاز به خوراک ، پوشاک و نظافت جزء اولین و ابتدایی ترین نیاز های سالمند است که چنانچه به خوبی برآورده نشوند ، تاثیر به سزایی در پیشرفت و خو گرفتن سالمند با مراقب خود دارد .
3

درمانی

با بالا رفتن سن و مراجعه به پزشک ، سالمندان نیازمند به مصرف دارو می باشند پس به شخصی نیاز است که با دارو ها و نحوه مصرف آن ها آشنایی داشته باشد تا بتواند سر موقع تعیین شده دارو های مورد نظر را به سالمند بدهد و همواره او را در بهترین شرایط نگهداری کند .چنانچه سالمند نیازمند تزریقات باشد مراقب می تواند سالمند را در تزریقات از جمله آمپول و سرم یاری دهد .
4

بهداشت

پرستار سالمند همواره باید نیاز های بهداشتی سالمند را ارزیابی کرده و سالمند خود را در بهترین شرایط از نظر بهداشتی نگه دارد چرا که این کار باعث جلوگیری از به وجود امدن اختلالات بهداشتی در سالمند شده و از رفت و امد های اضافی به بیمارستان جلوگیری کرده و همواره کیفیت زندگی آن ها را بالا می برد.مورد بهداشت ، شامل اعمالی همچون رعایت بهداشت فردی از جمله استحمام ، تعویض لباس و ....می باشد .
5

فعالیت روزمره

یکی دیگر از مهمترین عوامل مراقبت از سالمند ها که در جاهای مختلفی به آن اشاره شده است فعالیت های روزانه برای سالمندان است که باید به کمک مراقبانشان انجام شود .این اعمال علاوه بر فعال نگه داشتن عظلات بدن سالمند که تاثیر زیادی در سلامت وی دارد ، باعث تقویت اعتماد به نفس سالمندان نیز می شود . کمک در بلند شدن ، نشتن ، پیاده روی ، ورزش و ... از جمله این موارد می باشند که تاثیر چشمگیری در سلامت فیزیکی و فکری سالمند دارند .
6

استقلال تصمیم گیری

ممکن است اگر فردی برای افراد سالمند تصمیم گیری کند آن ها را رنجور کند زیرا سالمندان بطور فزاینده ای خود را وابسته احساس می کنند و با از دست دادن آزادی های شخصی و فردگرایی ممکن است دچار افسردگی شوند . نیرو های ما تا جایی که به سلامتی سالمندانشان لطمه ای وارد نشود آزادی انتخاب را به سالمند می دهند و چنانچه حس کردند تصمیم گیری ممکن است به ضرر سالمندشان شود او را جوری متقاعد می کنند که هیچگونه کدورتی بین آن ها پیش نیاید . پس استقلال تصمیم گیری در سالمند به طور چشمگیری در بهبود کیفیت زندگی او کمک می کند .

برای مراقب سالمند نیاز به مشاوره دارید؟

پس همین حالا با شماره تلفن‌های پایین برای ارتباط مستقیم با مشاوران تماس بگیرید
۴۴۰۲۶۲۳۹ | ۴۴۰۲۶۲۸۹ | ۴۴۰۲۶۳۳۴ | ۴۴۰۲۶۳۸۷

آخرین مقالات

  • 1

شماره تلفن‌ها


۴۴۰۲۶۲۳۹
۴۴۰۲۶۲۸۹
۴۴۰۲۶۳۳۴
۴۴۰۲۶۳۸۷

ساعات کاری: شبانه روزی
آدرس سیمای آرامش
فلکه دوم صادقیه، جنب پارک استقلال، مجتمع تجاری صادقیه، طبقه ۳، واحد ۳